Termografik Periyodik Kontrol

Termografik Periyodik Kontrol
Termografik Periyodik Kontrol

Termografik Muayene (Termal Kamera Ölçümü) Nedir?

İnsan gözü tarafından tespit edilemeyen ve kızılötesi dalga boyu görüntüsünde ekipmanla doğrudan temas olmadan sıcaklık farkını algılamaya yarayan cihaz (termal kamera) vasıtası ile yetkili kuruluşlar tarafından ilgili standart ve yönetmelikler doğrultusunda periyodik olarak ekipman veya tesisatın uygunluğunun denetlenmesi işleme termografik muayene (termal kamera ölçümü) denir.

Termografik Muayene (Termal Kamera Ölçümü) Nasıl Yapılır?

Termografik muayene (termal kamera ölçümü), ilgili yönetmelikler ve standartlar doğrultusunda belirtilen kontrol kriterlerine göre gerçekleştirilmelidir. Tesis içerindeki elektrik panoları, motorlar, transformatörler vb. aşırı ısınmaya yatkın olan elektriksel ekipmanlar, gözle görülemeyen IR enerjiyi (ısıyı) tespit etmek için termal kamera vasıtası ile kontrol edilir.

Termografik Muayene (Termal Kamera Ölçümü) Kimler Yapabilir?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince, elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Termografik Muayene (Termal Kamera Ölçümü) Periyotları

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince ve ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece termografik muayene (termal kamera ölçümü) azami yılda bir kez yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Whatsapp